Обмеження виїзду за кордон

PDF Друк e-mail
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 
Права людини - Обмеження прав і свобод
Згідно із ст. 6 ЗУ «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» громадянинові України може бути тимчасово відмовлено у видачі паспорта, зокрема, якщо:
1) він ухиляється від виконання зобов’язань, покладених на нього судовим рішенням, – до виконання зобов’язань;
2) щодо нього подано цивільний позов до суду – до закінчення провадження у справі. Громадянинові України, який має паспорт, може бути тимчасово відмовлено у виїзді за кордон, зокрема, у перелічених випадках.

Паспорт може бути тимчасово затримано чи вилучено з вказаних підстав. Тимчасове затримання або вилучення паспорта здійснюється судом, органами прокуратури, внутрішніх справ, служби безпеки, Державної прикордонної служби України, військовими комісаріатами та консульською службою України. Згідно зі ст. 8 цього ж Закону відмова в оформленні паспорта чи продовженні терміну його дії або тимчасове затримання паспорта чи його вилучення можуть бути оскаржені громадянином до суду за місцем його проживання.

Відповідно до п. 8 постанови КМУ від 27 січня 1995 р. № 57 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України» на контрольно-пропускному пункті Державної прикордонної служби у ході перевірки паспортів службові особи КПП з’ясовують також наявність обмежувальних обставин, за яких громадянину може бути тимчасово відмовлено у виїзді з України, а у разі потреби проводять опитування громадян, які прямують через державний кордон, для з’ясування питань, пов’язаних із їх пропуском через державний кордон.

За наявності обмежувальних обставин, вказаних у ЗУ «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» та у згаданій постанові, громадянину може бути тимчасово відмовлено у виїзді з України. Про ці обставини Державна прикордонна служба України повинна дізнаватися на підставі доручення правоохоронного органу, форма якого затверджена додатком до постанови КМУ від 22 січня 2001 р. № 35 «Про затвердження Положення про порядок надання Державній прикордонній службі та виконання нею доручень правоохоронних і розвідувальних органів щодо осіб, які перетинають державний кордон України».

Згідно з цією постановою доручення приймається лише за підписом міністра внутрішніх справ або його заступників, начальників ГУ МВС в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь, відділів МВС на транспорті або їх заступників; голови СБУ або його заступників, начальників обласних управлінь СБУ або їх заступників; голови Служби зовнішньої розвідки або його заступників; начальників регіональних управлінь Держприкордонслужби або їх заступників. начальника Управління державної охорони або його заступників; голови Державної податкової адміністрації або його заступників, голів ДПА в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі або їх заступників; голови Державного департаменту з питань виконання покарань або його заступників, начальників управлінь (відділів) зазначеного Департаменту в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі або їх заступників; Генерального прокурора України, прокурора АР Крим, прокурорів областей, містах Києва та Севастополя, міських, районних, міжрайонних прокурорів, військових прокурорів, транспортних прокурорів, інших прокурорів або їх заступників. Посадові особи державної виконавчої служби і навіть суд у цьому переліку відсутні.